Utomhus PoE-omkopplare med SFP

$235.42

Product#: 6100-26

Verkligen vattentätt system för kraft och nätverksutvidgning för att tjäna IP-enheter med hög effekt

  tickIn Stock.
tickFree Shipping with $189 Order.
tick100% Satisfaction Guaranteed.

Artikelnr: 6100-26 Kategori:

Utomhus PoE-omkopplare med SFP är ett extremt tillförlitligt nätverkssystem för utomhusapplikationer med hög effekt och hög flexibilitet vid anslutning.

Placera den här enheten i utomhusmiljön utan att oroa dig för vattenskador och ge snabbt nätverk och tillräckligt hög effekt för flera nätverksenheter med plug and play-installation.

 
 

Utomhus PoE-omkopplare med SFP är utformad för användning av flera IP-enheter utomhus, eftersom omkopplaren kan ge ström och data tillsammans på långa avstånd och den är väl skyddad i ett helt vattentätt metallhölje. Dessutom kan den begravas direkt under marken.

PoE-porten uppfyller standarden IEEE802.3at. Varje PoE-port kan mata ut maximal effekt upp till 30W, vilket uppfyller din specifika efterfrågan på att leverera IP-enheter med hög strömförbrukning.

Med omkopplaren kan du utöka nätverksåtkomst i en rationell kvantitet för upp till 4 enheter, vilket sparar onödiga kostnader, samtidigt som nätverksförmågan upprepas i ytterligare 100 meter.

Dessutom har omkopplaren 1 SFP-port för distansering av nätverksenheter för långa avstånd via fiberoptisk länk, vilket ger dig stor flexibilitet vid installationen.

Inget krav på nätadapter är idealiskt för att hantera ärendet medan strömkällan inte presenteras inom området för montering av IP-enheter.

PoE-omkopplaren är i kompakt storlek men levereras med hög effekt och i fläktlös, naturlig kylning. Strömställaren kan arbeta under temperaturintervall från -40 ℃ till 60 ℃. Perfekt bra i olika utomhusmiljöer.

 

+ Hur det fungerar?

  •  
  • 1. 6100-26 Utomhus vattentät PoE-omkopplare fungerar med 5543-60 90W PoE-omkopplare med SFP kan nå långväga fiberlänk för flera IP-enheter.
  • 2. Det finns 4 PoE-portar och 1 inbyggd SFP-fiberport i 6100-26-omkopplaren, PoE-portar är avsedda för data- och strömutgång, och SFP-fiberport är för PoE-signal in.
  • 3. Anslut SFP-moduler (SFP-sändtagare) till de två SFP-fiberportarna så att nätverkssignalen eller fiberoptisk signal kan konverteras.
  • 4. Länka två fiberportar med fiberoptisk kabel (multimode eller singlemode, som når ett maximalt avstånd på 80 km).
  • 5. Den accepterar strömingångsområdet från 100-240VAC. Kör kraftledning till 220VAC-ström.
  • 6. 6100-26-switchens PoE-portar ansluts till front-end IP-enheter med Ethernet-kabel. 10/100/1000 dataöverföring är tillgänglig.

+ Fördelar

  • Stöd PoE + och PoE för upp till 30 W uteffekt
  • Komplett vattentät design för stabil drift
  • Flexibel fiberoptisk länk för långdistansöverföring
  • Brett intervall driftstemperatur för utomhusapplikationer
  • Expandera och upprepa ditt PoE-nätverk för upp till 4 IP-enheter
  • Plug and play-installation, allt i ett
  • Dubbel effektredundans
  • Gigabit-kopplingskapacitet

+ Specifikation

    Mått220*168*82mm
    Vikt1.25kg
    Nätverksgränssnitt(4) PoE-portar på 10/100/1000 Mbps
    (1) 1 Gbps dedikerad RJ45 Ethernet-port
    (1) 1 Gbps dedikerad SFP Ethernet-port
    Hanteringsgränssnitt Plug and play
    Växlingskapacitet12 Gbps
    Vidarebefordringshastighet8,9 Mpps
    MAC-adresstabell 4K , Automatisk studie, automat
    Jumbo-ram9216 byte
    Paketbuffert1,5 M bit
    FläktmängdFläktlös
    Strömmetod100-240VAC / 50-60 Hz, universalingån
    StrömförsörjningAC / DC, intern, 110W DC
    PoE-budget 75W
    Lysdioder per portPWR, LNK / ACT, PoE
    ESD / EMP-skyddLuft: ± 10 kV, Kontakt: ± 8 kV
    ÖverspänningsskyddAnnat läge ± 4 kv, Gemensamt läge ± 6 kv
    Arbetstemperatur-40 ° C ~ 60 ° C
    Luftfuktighet vid drift5% ~ 90% kondenserande
    CertifieringarCE, FCC, IC
    PoE-gränssnittPoE+ IEEE 802.3af/at (stift 1, 2+; 3, 6-)
    Max. PoE + Wattage per port av PSE32W
    Spänningsområde 802.3at ModeDC48V
    Vattentät hastighetIP67
  • Klicka här för att öppna datablad i PDF

+ Vad ingår?

  • 1. Utomhus PoE-omkopplare med SFP
  • 2. Snabbguide

+ Relaterad Produkt


Installationsvideo

 

 


Har du några frågor eller funderingar?




 

Tips för användning av utomhusapplikationer

Trots att WiFi-anslutning har blivit ett vanligt sätt för människor att få tillgång till nätverk har det flera nackdelar som inte kan lösas nu, till exempel snäv täckning av WiFi-signal. Egentligen är kabeldragning ett ganska mer tillförlitligt sätt att få högre bandbredd för dataöverföring såväl som mer motståndskraftig mot elektromagnetisk störning. När det gäller kabelanslutna kablar är en sak som du kan konfrontera med utplacering utomhus. Det finns flera saker du bör veta innan du dyker först in i världen av kabeldragning utomhus. Idag ska vi prata om hur du kan utföra distribution av utomhusapplikationer.Läs mer

bag
 

Recensioner

Det finns inga produktrecensioner än.

Bli först med att recensera ”Utomhus PoE-omkopplare med SFP”